Stan Wawrinka îl devansează pe Daniil Medvedev pentru a ajunge în finala opt de la Moselle Open

Stan Wawrinka a adunat cea mai bună performanță din ultimii ani pentru a uimi top seed Daniil Medvedev și ajung joi în sferturile de finală ale Moselle Open de la Metz.

În ciuda faptului că a lăsat să scape un punct de meci în setul doi, fostul nr. 3 mondial a câștigat cu 6-4, 6-7(7), 6-3.

A fost prima victorie în top 10 a lui Wawrinka de la Masters de la Paris din 2020 împotriva Andrei Rublev.

În altă parte, numărul 10 mondial Hubert Hurkacz a intrat în finala opt după o victorie în seturi drepte Dominic Thiem.

Thiem, care a coborât în ​​clasament de la numărul 3 mondial la 182, a pierdut cu 3-6, 4-6 în fața lui Hurkacz, care nu și-a pierdut niciodată serviciul și a lovit 12 ași în timpul meciului.

Lorenzo Sonego avansat în urma victoriei asupra Gilles Simon.

Sonego și-a asigurat o victorie cu 7-6 (2), 6-4 și următorul se confruntă cu americanul Sebastian Korda pentru un loc în semifinale.

Între timp, Arthur Rinderknech bate Nikoloz Basilashvili in timp ce Alexandru Bublik tivita Emil Ruusuvuori.

Mihail Ymer a avansat cu victoria în seturi drepte Gregoire Barrere și Holger Rune a intrat în finala opt după Benjamin Bonzi pensionat un set jos.