„Rafael Nadal are 22 de competiții majore și tocmai am câștigat primul meu”, spune Carlos Alcaraz

Jucătorii spanioli au câștigat trei din patru majore în 2022. Rafael Nadal a cucerit Australian Open și Roland Garros înainte ca Carlos Alcaraz să-și asigure prima sa coroană majoră la US Open. Carlos a devenit cel mai tânăr câștigător major de la Rafa în 2005 și primul adolescent de pe tronul ATP.

Carlos a îndurat toate obstacolele de la New York, s-a impus în trei seturi consecutive de cinci seturi și l-a răsturnat pe Casper Ruud în confruntarea cu titlul pentru a scrie cărți de istorie. Alcaraz a marcat o victorie cu 6-4, 2-6, 7-6, 6-3 în trei ore și 20 de minute pentru primul său din multe titluri majore.

Întrebat despre cele 22 de competiții majore ale lui Nadal și 21 care stau între ei, Carlos a declarat că călătoria lui tocmai a început, urmând să urmeze multe altele în viitor.

Carlos Alcaraz a cucerit prima sa coroană majoră la US Open.

Ambii jucători au câștigat trei meciuri retur, iar Alcaraz a jucat mai bine atunci când a contat cel mai mult.

Spaniolul a salvat două puncte de set în fazele finale ale celui de-al treilea set și a servit bine în al patrulea pentru a încheia înțelegerea și a începe o sărbătoare masivă. Carlos a concediat 55 de câștigători și 41 de erori neforțate, grăbindu-se la plasă și stăpânind ca un jucător mai agresiv.

Alcaraz a luat o pauză devreme în decizia decisivă și s-a îndrăgostit de un câștigător al serviciului la 5-4 pentru a revendica deschiderea în 49 de minute. Ruud a fost singurul jucător de pe teren în setul doi. El a respins un punct de break la 2-2 și a zguduit patru jocuri consecutive pentru a câștiga setul cu 6-2 și a îmbunătăți șansele cu un câștigător zdrobitor la fileu după o oră și jumătate.

Carlos a luat o pauză timpurie în setul trei înainte de a pierde serviciul la 2-1 pentru a menține rivalul pe partea pozitivă. Au servit bine până în al 12-lea joc, când Alcaraz s-a confruntat cu două puncte de set. Tânărul l-a salvat pe primul cu un câștigător din voleu și l-a respins pe al doilea cu un câștigător zdrobitor pentru a aduce jocul acasă și a forța un tie break.

Cu un impuls de partea lui, spaniolul a susținut scorul de 7-1 pentru a se apropia de linia de sosire. Alcaraz a realizat cinci prize confortabile în al patrulea set și a menținut presiunea pe partea cealaltă. El l-a spart pe Ruud în jocul șase după backhandul liber al adversarului. Alcaraz a servit pentru titlu la 5-3 și a lansat un serviciu în plină expansiune pentru a pecetlui înțelegerea și a câștiga un loc în istorie.