Protestatarul își dă foc într-o scenă sălbatică LC înainte de meciul final al lui Federer

Un protestatar împotriva schimbărilor climatice și-a dat foc la jumătatea meciului Stefanos Tsitsipas și Diego Schwartzman de la Laver Cup. În timpul schimbării de la sfârșitul primului set, un protestatar a năvălit pe teren și i-a dat foc brațului.

Protestatarul a purtat un tricou pe care scria: „Încearcă cu jeturile private din Regatul Unit”.

Securitatea a reacţionat rapid, turnându-i apă pe braţ şi escortându-l afară din Arena O2.

Din păcate, nu este pentru prima dată în acest sezon când are loc un incident de această natură pe terenurile de tenis. La French Open, un protestatar a intrat pe teren și s-a legat de plasă. Protestatarul de la French Open a purtat un tricou pe care scria: „Ne-au mai rămas 1028 de zile”.

Tsitsipas nu a fost deranjat de incident

După ce a câștigat cu ușurință primul set cu un scor de 6-2, Tsitsipas a dominat și setul al doilea pentru a finaliza o victorie 6-2 6-1 asupra lui Schwartzman. Până acum este bine pentru echipa Europei, deoarece are două victorii și zero înfrângeri.

În meciul de deschidere al ediției Laver Cup din acest an, Casper Ruud de la Team Europe l-a învins pe Jack Sock de la Team World. Acum, totul este pregătit pentru ultimul meci al lui Roger Federer. În această seară, Federer face echipă cu Rafael Nadal în timp ce joacă împotriva lui Sock și Frances Tiafoe.

„Va fi foarte emoționant în câteva ore în această zonă”, a spus Ruud despre meciul final al lui Federer. „Au fost toate râsetele până acum, dar sunt sigur că vor fi câteva lacrimi când Roger iese de pe teren pentru ultima dată. .

Unul dintre cei mai mari sportivi ai tuturor timpurilor, indiferent de sport. Mă simt foarte norocos că sunt în arenă pentru a fi martor la asta de foarte aproape și sunt sigur că oamenii cu bilete în seara asta probabil vor avea unele dintre cele mai bune momente din viața lor”.