Oilers Rookies continuă turneul cu victoria dominantă cu 4-1 asupra Flames Rookies

După ce i-au învins pe Winnipeg Jets Rookies pentru a începe turneul vineri, Edmonton Oilers Rookies au continuat să treacă prin Penticton Young Stars Classic cu o victorie impunătoare cu 4-1 asupra Calgary Flames Rookies sâmbătă seara.

Să trecem prin toate lucrurile interesante de sâmbătă seara…

Jan Spunar

Oilers Rookies au deschis scorul cu puțin peste trei minute de la începutul jocului. Noah Philp, un agent liber neavocat de la Universitatea din Alberta Golden Bears, a transportat pucul pe gheață și a transmis o lovitură rapidă prin picioarele unui fundaș al Flames și sub blocatorul lui Dustin Wolf.

Flames au marcat înainte de sfârșitul primei reprize pentru a încheia jocul la 1-1, dar tot restul drumului au fost Oilers. În a doua perioadă, linia superioară a lui Oilers Rookies formată din Dylan Holloway, Xavier Bourgault și James Hamblin s-au conectat din nou. Linia a bâzâit în jur și a aruncat câteva priviri înainte ca Bourgault să-l găsească pe Hamblin în slotul înalt și să-l treacă pe lângă Wolf pentru a marca scorul 2-1.

Scorul a rămas la 2-1 până la jumătatea perioadei a treia când Oilers Rookies au fugit cu el. Hamblin a câștigat o confruntare și a dus pucul în sus cu gheață și a hrănit Holloway exact în momentul în care trio-ul pătrundea în zona Calgary. Holloway a încetinit puțin, a târât pucul în fantă și a tras o lovitură pe lângă Wolf pentru a face scorul 3-1.

Holloway a adăugat, de asemenea, un gol cu ​​poarta goală, cu câteva minute rămase de la cronometru, pentru a le oferi Oilers Rookies o victorie cu 4-1.

• La fel ca Ryan Fanti în noaptea precedentă, Olivier Rodrigue a fost solid când trebuia să fie, oprind 17 din 18 lovituri în victorie. Linia albastră a Oilers Rookies a avut câteva accidentări de la început și Flames Rookies au făcut o împingere în a treia perioadă, dar Rodrigue părea confortabil între țevi.
  • Linia de sus a Dylan Holloway, James Hamblin și Xavier Bourgault s-au remarcat din nou sâmbătă seara, punând laolaltă o performanță dominantă la ambele capete ale gheții cu viteza lor. Holloway în special arăta cu un pas deasupra tuturor celorlalți de pe gheață.
  • Noah Philp a avut un joc foarte puternic pentru Oilers Rookies, deoarece a deschis scorul cu un șut grozav în prima perioadă și a jucat sănătos în defensivă în restul drumului. Philp este un tânăr de 24 de ani, cu un contract de un an de început. Un început puternic cu Bakersfield Condors l-ar putea pune în amestec pentru a juca 4C minute pentru Oilers.

Oilers Rookies vor încheia turneul luni după-amiază, când se vor înfrunta cu Vancouver Canucks Rookies la 3:30 pm MT.