Jacques Villeneuve spune că Race Control a atins „un nou minim” la Marele Premiu al Italiei: PlanetF1

Campionul F1 din 1997 Jacques Villeneuve a numit Marele Premiu al Italiei „îngrozitor”, adăugând că Controlul cursei nu a făcut decât să înrăutățească situația.

Pentru prima dată de la Bahrain 2020, Formula 1 a văzut un mare premiu încheiat în spatele mașinii de siguranță, când Max Verstappen a fost eliberat pentru a trece linia și a lua steagul în carouri la Monza.

Potențialul era acolo pentru un final de tribună, liderul Verstappen, care a fost în croazieră, văzând avantajul său spulberat când Safety Car a ieșit după retragerea lui Daniel Ricciardo. Primii trei dintre Verstappen, Charles Leclerc și George Russell au ajuns la boxe pentru anvelope moi.

Dar chiar și odată ce McLaren stricat al lui Ricciardo a fost eliminat, nu a existat nicio reluare a cursei, o mișcare care a atras critici din partea multor din padoc și huiduieli din partea fanilor din tribune.

Villeneuve împărtășește dezamăgirea, spunând că un GP Italia lipsit de strălucire a fost finalizat Controlul cursei scufundându-se la un „nou minim”.

„Am crezut că Marele Premiu al Italiei a fost o cursă cu adevărat teribilă”, a scris el în a lui coloana pentru Formula1.nl. „Cred că este trist mai ales pentru zecile de mii de oameni care și-au cumpărat bilete foarte scumpe. Nu au văzut niciun spectacol, nicio linie de sosire: de fapt, nimic.

„Această cursă nu a putut captiva. Nu a existat o bătălie strategică, nu au fost bătălii pe pistă. Era gol, mai ales când îl compari cu tot ce am văzut anul acesta. Ne-am dorit mai mult, dar nu am primit.

„Acest lucru s-a datorat parțial managementului curselor sub standardul. Nu sunt foarte puternici anul acesta, dar acesta a fost un nou minim. Ar trebui să fie incitant și agresiv și așa ar trebui să se desfășoare cursa. Nu suntem în curse de anduranță, aceasta este Formula 1!

„O cursă nu ar trebui să se termine niciodată în spatele mașinii de siguranță. Mai erau atât de multe care s-ar fi putut face: un steag roșu, trimițându-i pe rătăciți [lapped cars] până mai devreme… A fost suficient timp, am fi putut mai alerga în două tururi.

„M-a făcut să realizez asta anul trecut nu a fost atât de rău. S-au făcut greșeli, dar a existat întotdeauna intenția de a concura din nou cât mai curând posibil. Ieri părea că acest lucru nu era important, incredibil de văzut. Nu a fost corect, un astfel de finisaj trebuie evitat.”

Abandonarea Marele Premiu al Italiei ar fi fost corectă

Deși FIA trebuie să se concentreze pe bună dreptate pe siguranță, cu cursa neutralizată în turul 47 din 53 și cu mașina lui Ricciardo ferm parcata și nedorind să se miște, steagurile roșii ar fi trebuit să zboare.

Asta le-ar fi permis mareșalilor să-l îndepărteze pe a lui Ricciardo McLaren de pe pistă cu ajutorul macaralei, păstrând în același timp câteva ture de curse de urmat pentru a încheia Marele Premiu al Italiei.

Verstappen ar fi câștigat în continuare? Cel mai probabil da, cu excepția cazului în care ceva nu a mers prost, dar cel puțin fanii ar fi fost tratați cu niște curse cu pachetul strâns pentru ultimele câteva ture, mai degrabă decât o procesiune peste linie.

În opinia lui Villeneuve, Marele Premiu al Italiei din 2022 nu fusese cu siguranță un clasic până în acel moment, așa că această decizie a finalizat mai degrabă ceea ce fusese o cursă lipsită de inspirație.