Banks înscrie două touchdown-uri pentru a conduce Argonauts peste Tiger-Cats de Ziua Muncii

Brandon Banks a marcat două touchdown-uri în al patrulea sfert pentru a câștiga Toronto Argonauts o victorie cu 28-8 de Ziua Muncii în fața Hamilton Tiger-Cats într-o după-amiază cețoasă de luni.

Banks, aflat în primul său an cu Toronto, după ce a jucat opt ​​sezoane cu Hamilton, a încheiat un dublu revers la 3:33 pentru a reduce efectiv la tăcere adunarea Tim Hortons Field de 25.266, un record pentru un meci Ticats la locul de desfășurare.

TD a venit după ce linebackerul de la Toronto, Henoc Muamba, l-a oprit pe fundașul Jalen Morton la un joc de noroc al treilea la linia de 27 de metri a lui Hamilton.

Starterul de la Toronto, McLeod Bethel-Thompson, l-a lovit pe Banks la 27 de metri, la 7:55, pentru a-l pune pe Toronto în avantaj cu 25-8. A venit imediat după a doua interceptare a jocului a lui Jamal Peters.

Peters are cinci interceptări în ultimele două jocuri ale lui Toronto împotriva lui Toronto. El a avut trei alegeri – una a revenit pentru un TD – în victoria lui Argos cu 37-20 acasă, 26 august.

Banks a terminat cu două capturi pentru 80 de metri.

Toronto (6-5) a câștigat prima sa victorie de Ziua Muncii în fața Ticats din 2012 și i-a oferit lui Hamilton prima sa înfrângere de Ziua Muncii vreodată pe Tim Hortons Field (7-1). Argos a câștigat și seria sezonului cu 3-1.

Mai important, Toronto s-a mutat cu patru puncte în fața locului doi, Montreal (4-7) în clasamentul Diviziei de Est. Hamilton (3-9) rămâne la egalitate cu Ottawa (3-8).

Dar Toronto a fost beneficiarul unei infracțiuni Hamilton inexistente, deoarece punctele Ticats au rezultat dintr-o interceptare de întoarcere TD și un singur punct.

Cu veteranul Dane Evans (umăr) bolnav, debutantul Jamie Newman a făcut primul său start CFL. Rezultatele au fost previzibile, deoarece Newman a completat 14 din 25 de pase pentru 172 de metri și o interceptare, plecând în a treia înainte de a reveni târziu în a patra.

Morton a trecut 2 din 6 pentru 13 metri și o interceptare.

Bethel-Thompson a obținut prima sa victorie în carieră de Ziua Muncii la a treia încercare. El a terminat 22 din 34 de pase pentru 298 de metri cu două touchdown-uri și două interceptări.

Golul de teren de 23 de metri al lui Boris Bede la 13:01 al treilea a pus Toronto în avantaj cu 11-8.

Markeith Ambles a avut celălalt touchdown al lui Toronto. Bede a pornit două goluri de teren, trei transformate și un singur.

Jumal Rolle a marcat touchdown-ul lui Hamilton. Seth Small a lovit convertitul în timp ce Michael Domagala a adăugat un single.

Rolle a oferit cel mai mare joc din prima repriză pentru a-l trage pe Hamilton într-o egalitate de 8-8 la pauză. Pasă înaltă a lui Bethel-Thompson către Damonte Coxie a ieșit din mâinile receptorului Argo către Rolle, care a returnat prima sa alegere a anului la 86 de metri pentru TD la 3:44 din a doua.

Toronto a amenințat că va lua avantajul la pauză atunci când Richard Leonard de la Hamilton a fost semnalat pentru interferență asupra lui Kurleigh Gittens Jr., dându-le lui Argos mingea la linia de 26 de iarzi Ticats cu 13 secunde rămase. Însă antrenorul principal al Hamilton, Orlondo Steinauer, a contestat cu succes penalty-ul, iar jocul a fost incomplet.

În rest, a fost o jumătate de altfel tristă, Toronto a reușit 173 de yarzi ofensive, comparativ cu 119 pentru Hamilton. Bethel-Thompson a trecut 10 din 17 pentru 160 de metri cu un TD și două interceptări, în timp ce Newman a completat 6 din 12 încercări pentru 58 de metri și o alegere.

Domagala și John Haggerty din Toronto au fost ocupați cu șase și, respectiv, cinci puncte.

Domagala a redus avantajul lui Toronto la 7-1 cu un simplu de 67 de yarzi în vânt la 9:10 înainte ca Bede, ratat golul de 43 de metri de la 13:51, să le ofere Argos un avantaj de 8-1.

Bethel-Thompson l-a găsit pe Ambles la o lovitură de TD de 26 de metri pentru a deschide scorul la 5:12. A venit o piesă după ce Bethel-Thompson a lovit un Banks larg deschis la o finalizare de 53 de metri.